З цієї пам’ятної і знакової нагоди в Ужгороді у приміщенні Закарпатського відділення НСПП України відбулися урочисті збори працівників цієї державної інституції, головне покликання якої – бути а сторожі інтересів трудових колективів, сприяти оптимізації соціально-трудових відносин між найманими працівниками та роботодавцями.
У своєму вступному слові керівник Закарпатського відділення Національної служби посередництва та примирення Андрій Гудак, зокрема, відзначив, що з початку діяльності відділення на теренах області на постійному контролі по запобіганню виникнення колективних трудових спорів перебувало понад 180 підприємств, організацій та установ, на 16-ти з них вирішувалися колективні трудові спори. Лише з початку нинішнього року Закарпатське відділення сприяло вирішенню двох колективних трудових спорів, 30-ти розбіжностей у 25-ти трудових колективах. Нині на контролі по запобіганню виникнення колективних трудових спорів знаходиться 21-е підприємство, де залишається необхідність вирішення 33-х розбіжностей.
Під пильним контролем колективу відділення, громадських трудових арбітрів постійно знаходяться і питання щодо невчасної виплати або заниження заробітної плати працівникам різних галузей виробництва.
Особливе занепокоєння викликає той факт, що „левова” частка загальної заборгованості по зарплаті залишається на підприємствах державної форми власності: ТОВ „Закарпатполіметали”, ДП „Солотвинський солерудник”, радгосп „Виноградівський”, Тячівська та Хустська філії „Закарпатагролісу”, які безпосередньо підпорядковані відповідним центральним відомствам та міністерствам України.
Набута за це 10-річчя працівниками Закарпатського відділення практика дає змогу зробити невтішний висновок, що в більшості випадків причинами конфліктів у трудових колективах є недостатня правова обізнаність посадових осіб в питаннях управління підприємствами різних форм власності, непрозорість процесів приватизації, прорахунки під час проведення реструктуризації, санації, процедури банкрутства, поспішне прийняття окремими керівниками рішень без належного аналізу та врахування можливих негативних соціальних наслідків.
Тому працівники Служби посередництва та примирення, ядро яких складають досвідчені фахівці-правники намагаються діяти у тісній взаємодії з місцевими органами державної виконавчої та представницької влади, облдержадміністрацією та обласною радою, проводять чималу просвітницьку, правову роботу у трудових колективах області, активно співпрацюють з профспілковими організаціями Закарпаття.
Тож цілком зрозуміло, що з першим скромним ювілеєм їх прийшли привітати і представники обласної влади та профспілок нашого краю.
Зокрема, присутніх тепло вітала заступник начальника Головного управління праці та соціального захисту населення ОДА Людмила Ляпіна, заступник голови облпрофради Василь Захарець та інші.
На завершення, кращим працівникам Закарпатського відділення Національної служби посередництва та примирення були вручені почесні відзнаки облдержадміністрації, обласної ради та облпрофради. Зокрема, Почесних грамот обласної ради були удостоєні ветеран та фундатор цієї служби на Закарпатті Дмитро Дідо та визнаний трудовий арбітр Андрій Мельник.